Chod domácností bez problémov s upchatým potrubím treba zabezpečiť aj prevenciou čistoty kanalizácie
Plnohodnotne využívať všetky technické vymoženosti môžeme len dovtedy, pokiaľ sa spotrebiče či mechanizmy nepokazia alebo neprestanú fungovať z nejakých iných príčin. To, prečo sa tak deje, treba zistiť monitorovaním a v mnohých prípadoch sa nehodám či haváriám dá aj predchádzať preventívnymi opatreniami, to platí aj o kanalizačnom potrubí. Napájanie ďalších domácností na kanalizačnú sieť je záťaž, ktorú musí zvládnuť, náporu a tlaku prechodu odpadu musí odolávať, aby domácnosti nemali s odpadom problémy. No ak to nezvládne, upchá sa a tu už nastáva havarijný stav, ktorý treba riešiť s pomocou špecializovanej firmy s vybavením.
V Bratislave k takýmto haváriám dochádza rovnako ako kdekoľvek na Slovensku, pôsobí tam však spoločnosť, ktorá má tento región na starosti a po privolaní potrubie vyčistí. Na to má dva najčastejšie spôsoby, vysokotlakové a elektromechanické čistenie. Najefektívnejšia je metóda čistenia vysokým tlakom vody, pri ktorom sa krtkovanie v bratislave potrubie dokonalo vyčistí. Potrebný je benzínový motor s vodným čerpadlom a kvalitnou dlhou hadicou s dýzou na konci. Jej dĺžka až 100m umožňuje čistenie dlhého úseku potrubia.
Pri elektromechanickom čistení sa používa elektromotor s napojenými oceľovými špirálami, ktoré sa točia a vibrujú, čím so sebou strhávajú všetky nánosy špiny a nečistôt z povrchu potrubia. Takto je možné vyčistiť aj potrubie s veľmi malým priemerom a je vhodné aj do prostredia, kde sa nedá využiť čistenie vodou kvôli vytopeniu okolia. Obe metódy sú spoľahlivé a ekologické, potrubie dokonalo vyčistia a odstránia aj najhrubšiu špinu, aby bolo potrubie opäť prevádzky schopné. Všetkým týmto havarijným stavom sa však dá predísť, ak sa venujeme dostatočne aj prevencii a monitorujeme stav kanalizačného a odpadového potrubia s cieľom nájsť a v predstihu opraviť poškodené miesta, aby odpad mohol plynúť bez prekážok.